Chleb drożdżowy z żurawiną i mikser planetarny

 


Dzień dobry moje słoneczka. Dzisiaj mam dla was tak na dzień dobry pyszny, domowy chlebuś drożdżowy. Powiem wam, że nie ma nic pyszniejszego od takiej kromki świeżego, pachnącego i chrupiącego chleba. Każdy może sobie taki chleb upiec w zaciszu własnej kuchni bez problemu, to naprawdę nic trudnego. A jak jeszcze macie domowego pomocnika to już w ogóle taka domowa produkcja pieczywa to sama przyjemność.
 
Ja od jakiegoś już czasu korzystam w kuchni z pomocy miksera planetarnego i powiem wam, że nie wyobrażam sobie już bez niego życia. Ułatwia mi on pracę w kuchni i przygotowywanie posiłków, pieczenie pieczywa, przygotowanie ciast to łatwizna. Nie muszę ręcznie wyrabiać ciasta drożdżowego na drożdżówkę, ciasta na chleb czy bułki, ciasta kruchego czy ciasta na ciasteczka. A pianę z białek lub krem ze śmietany przygotowuje w ciągu kilku minut i nie muszę stać i trzymać w ręku miksera, mogę w tym czasie, gdy mikser sam ubija pianę zająć się czymś innym. A ty masz już swojego pomocnika w kuchni ? masz mikser planetarny?

W mojej kuchni pracuje mikser planetarny Ariete - model Classica. To robot planetarny, który posiada na wyposażeniu trzy wymienne końcówki do mieszania, ubijania i zagniatania. Urządzenie ma silnik o wysokiej mocy 2400 W, posiada regulację prędkości w zakresie od 30 do 172 obrotów na minutę, ma funkcję pracy pulsacyjnej i system powolnego startu. Duża moc miksera wpływa na sprawne i szybkie ubijanie produktów oraz komfortowe zagniatanie ciast drożdżowych czy chleba. 
Urządzenie posiada płynną 20 stopniową regulację prędkości i ma 5 programów pracy. Jest niezwykle proste i łatwe w obsłudze, bez problemu dobierzecie odpowiednie parametry pracy podczas przygotowywania różnych dań.  


Metalowa misa ma pojemność 5,5 l oraz dodatkowo posiada osłonę przed chlapaniem podczas ubijania czy mieszania. Tak duża misa wystarcza bez problemu na przygotowania ciasta czy chleba z ponad kilograma mąki. Przygotujecie także mniejsze porcje, ponieważ końcówki do mieszania są bardzo precyzyjnie spasowane z metalową misą. 

Z łatwością wymieszacie w takim mikserze ciasto na naleśniki, na placki, gofry czy omlet. Przygotujecie ciasto na tartę, ciasteczka, sernik a także utrzecie masę na ciasto czy babkę, biszkopt i wiele innych domowych wypieków, ubijecie precyzyjnie doskonałą bezę. 


Hak do zagniatania gęstych ciast oraz wysoka moc silnika pozwoli przygotować ciasto drożdżowe, ciasto na chleb, bułki czy pizzę. Nie musisz tego robić ręcznie, robot zrobi to za ciebie naprawdę dobrze. 


Mikser planetarny jest bardzo prosty w czyszczeniu i rozkładaniu czy składaniu. Jest bardzo lekki, waży zaledwie 6 kg. Jest wyposażony dodatkowo w mocne przyssawki, które zabezpieczają urządzenie przed przesuwaniem po blacie podczas pracy. 

Jeżeli mogę wam polecić takiego pomocnika to z przyjemnością to robię, to urządzenie jest naprawdę warte uwagi i tego, aby mogło wam pomagać podczas gotowania w kuchni. 

Dobra już się dość rozpisałam - teraz wracam do domowego, pysznego chleba i wrzucam wam przepis.  




CHLEB DROŻDŻOWY Z ŻURAWINĄ

Składniki:

- 700 g mąki pszennej chlebowej typ 750
- 200 g mąki żytniej typ 720
- 2 łyżeczki soli
- 35 g świeżych drożdży
- łyżeczka cukru
- 640 ml cieplej wody
- 50 g siemienia lnianego 
- 80 g żurawiny suszonej 

Do miseczki wkruszamy drożdże i cukier. Mieszamy i odstawimy na chwilkę, aby zrobiły się płynne. Do misy miksera wsypujemy obie mąki i sól. Wlewamy wodę i drożdże, wsypujemy siemię lniane i żurawinę. 

Wyrabiamy ciasto przy pomocy haka do wyrabiania chleba. 

Przykrywamy misę miksera ściereczką i zostawiamy na 2-3 godzin, aby wyrosło. 

Następnie na podsypany mąką blat wykładamy ciasto i zagniatamy kilka razy do środka. Formujemy bochenek. 

Przekładamy na papier do pieczenia, wkładamy go do dużego garnka żeliwnego lub formy żaroodpornej i odstawiamy jeszcze na 30 minut do wyrośnięcia. 

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 230 stopni, pieczemy chleb przez 30 minut z przykrywką, następnie ściągamy przykrywkę i pieczemy go jeszcze przez 20-30 minut bez.
Po upieczeniu chleb wyciągamy na kratkę, aby wystygł.





Mam dla was także filmik, który pokazuje jak mikser planetarny działa i jak sprawdza się podczas przygotowania chleba czy ciast. Filmik jest dostępny na moim instagramie.

Wpis powstał we współpracy z Ariete

Komentarze

  1. proszę kromeczkę do śniadanka!

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja mam by powiedziała "jak malowany!" :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Miałam inny przepis i byłam z niego bardzo niezadowolona! Spróbuję Twój- wydaje się przyjaźniejszy dla takich laików jak ja ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Chlebek jak zawsze cudny!
    A mam pytanko o mikser- kiedyś miałam takie urządzenie ( z nieznanych przyczyn padł,niestety), ale miał też jedną wadę- gdy chcialam ubić 2-3 białka to niestety to nie wychodziło, bo po prostu było za mało płynu i mieszadło nie sięgało. A jak jest w tym przypadku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie też był z tym problem i to dokladnie w tym modelu. Wyslali mi nowa trzepaczke i teraz wszystko się ubija jak powinno :)

      Usuń
    2. Kochana bez problemu ubiłam 3 białka na omlet 😃 ten mikser super się sprawdza w kuchni podczas różnych prac.

      Usuń
  5. Zakup robota planetarnego to najlepsza decyzja jaką podjęłam, w prawdzie mój jest lidlowy ale też sobie radzi, a chlebek kochana przepiękny Ci wyszedł :D

    OdpowiedzUsuń
  6. własny chleb to w ogóle inna liga, a mam ten robot i też zaczynam eksperymentować, właściwie głównie po to kupiłem

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuje za odwiedziny i pozostawiony komentarz. Będzie mi miło jak spotkamy się znowu. Drogi anonimie zostaw chociaż swoje imię. Wypróbowałaś/eś przepis z mojego bloga - podeślij mi zdjęcia a umieszczę go w galerii na fb.