Czekoladowe ciasto z burakami

 


Dzień dobry moje słoneczka. Jak wam mija weekend ? u mnie dość pracowicie, nazbierało się tego wszystkiego nieco i muszę ponadrabiać. Śmieje się czasami, że pracuje na trzech etatach, ale ja to lubię - jak bym tego wszystkiego nie lubiła to bym pewnie nie robiła co nie. 
Zapraszam was dzisiaj na obłędne w smaku ciasto czekoladowe z burakami. Buraki uwielbiam pod każdą postacią i często tak mam, że potrafię zjeść ich nawet pół kg w ciągu dnia jak mam taką potrzebę. Chłopaki chcieli coś słodkiego to powstało takie ciacho, czekoladowe, pyszne i z burakami właśnie. Musicie koniecznie spróbować bo jest przepyszne. 
Pozdrawiam was cieplutko i życzę cudownej niedzieli. 

Składniki:

- 4 jajka
- 160 g erytrytolu lub cukru
- 250 g upieczonych lub ugotowanych buraków
- 140 ml oleju
- 35 g kakao
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 200 g mąki pszennej
- 100 g czekolady - u mnie pół gorzkiej i pół mlecznej
- 3 łyżki mleka

Buraki miksujemy blenderem na papkę. W misce mieszamy ze sobą mąkę, kakao i proszek do pieczenia. 

W drugiej misce miksujemy jajka z cukrem na puch, potem wlewamy olej i dalej miksujemy. Dodajemy buraki i mieszkamy. Wsypujemy mąkę z proszkiem u kakao i miksujemy na małych obrotach chwilkę, aby składniki się połączyły. 

Tortownicę - u mnie średnica 20 cm - smarujemy masłem i posypujemy zmielonymi orzechami, można mąką lub bułką tartą. 

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni, grzanie góra dół. 

Ciasto wylewamy na blaszkę, pieczemy przez 1 godzinę - sprawdzamy patyczkiem czy jest już upieczone. W razie potrzeby wydłużany pieczenie o 5-10 minut. Odstawiamy, aby przestygło. 

Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej z mlekiem (4 kostki zostawiamy do dekoracji), polewamy ciasto i posypujemy posiekaną czekoladą.