Chleb pszenno żytni pieczony w garnku


Kolejny chlebuś pieczony w garnku, bardzo polubiliśmy ten rodzaj pieczywa. Zresztą domowy chleb jest najlepszy, my lubimy zarówno na drożdżach jak i na zakwasie. Nie ma nic lepszego od kromeczki takiego świeżo upieczonego chleba, do tego wystarczy masło czy domowy dżem i nic więcej naprawdę nie potrzeba. Wiem, że wiele osób zaczęło piec w domu pieczywo i bardzo mnie to cieszy, dziękuje wam, że korzystacie z moich przepisów i coraz bardziej się w to wciągacie. To bardzo miłe. Pieczcie kochani pieczcie. 
Pozdrawiam was cieplutko i zapraszam na kromeczkę chleba. 


Składniki:

- 600 g mąki pszennej typ 550
- 230 g mąki żytniej typ 720
- 560 g ciepłej wody
- 50 g siemienia lnianego
- 100 g słonecznika
- 3 łyżki oleju
- 1,5 łyżeczki soli
- 30 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka cukru


Do miseczki wkruszamy drożdże i rozcieramy je z cukrem, odstawiamy na chwilkę, aby zrobiły się płynne. 

Do miski wsypujemy mąkę pszenną i mąkę żytnią, dodajemy sól, siemię lniane, słonecznik i olej. Dolewamy wodę i płynne drożdże. Wyrabiamy ciasto ręcznie lub za pomocą miksera z hakiem. 

Ciasto przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 1,5 godziny, w połowie rośnięcia ponownie je zagniatamy. 

Garnek żeliwny duży lub dwa mniejsze smarujemy olejem. Możecie upiec ten chleb także w naczyniu żaroodpornym. 

Ciasto przekładamy na blat podsypany mąką, ponownie zagniatamy i formujemy jeden duży bochenek lub dwa mniejsze. Przekładamy do garnka i zostawiamy na 15 minut, aby ciasto podrosło, nacinamy nożem.

Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 220 stopni i pieczemy przez 30 minut z pokrywką, następnie zdejmujemy pokrywkę i pieczemy jeszcze 20 minut. Jak skórka będzie się za mocno rumienić to możecie zmniejszyć temperaturę do 200 stopni. Upieczony chleb wykładamy na kratkę, aby wystygnął. 





Komentarze

  1. Taki chlebek z masłem jest pyszny.

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas tez juz od dawna tylko domowe pieczywo, pycha ☺

    OdpowiedzUsuń
  3. aż przełknęłam ślinkę :D jeju jaka skórka! <3

    OdpowiedzUsuń
  4. to ja porywam kromeczkę!

    OdpowiedzUsuń
  5. Cudny chlebek kochana! Aż u mnie w Gdyni nim pachnie :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Śliczny ten chlebek, aż ślinka cieknie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. wyjdzie ten chlebek w formie do pieczenia chleba?nie mam takich zeliwnych garnkow

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak kochana w blaszce keksówce wyjdzie. Tylko na tą ilość mąki to w dwóch najlepiej 😃

      Usuń
    2. No chyba że masz naczynie szklane żaroodporne z pokrywką. To w nim także możesz :-)

      Usuń
  8. Cudowny chlebek pięknie się prezentuje !

    OdpowiedzUsuń
  9. Oo, widzę, że napisałaś wyżej o naczyniu żaroodpornym. Dobrze, bo mam tylko zwykłe garnki :)

    OdpowiedzUsuń
  10. A jeśli chcę zrobić ten chleb na zakwasie ile powinnam go dodać? Jak wówczas zmodyfikować czas wyrastania i ponowne zagniatanie? Czy nie lepiej jest upiec chlebek w już nagrzanym garnku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anitko nie robiłam jeszcze tego chleba na zakwasie więc nie pomogę. Może w tygodniu spróbuje to wówczas podam przepis. Ja piekę go nie nagrzewając wcześniej garnka :-) ale jak chcesz to możesz sobie go nagrzać wcześniej. Są różne przepisy na ten chlebek i każdy ma swój sposób. Pozdrawiam :-)

      Usuń
  11. Witam, proszę o radę, otóż robię wszystko tak jak w przepisie i chleb smakuje bardzo dobrze, ale gdy przekładam go do garnka to on rośnie tylko na boki, ani trochę do góry, w efekcie mam chleb który ma 3 cm...nie wiem co robić, chciałabym, żeby był wyższy. Czy zostawić go na dłużej w garnku, terez zostawiam go na pół godziny? Może od razu z miski włożyć go do garnka i niech tam rośnie te 1.5 godziny? Iza

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz go zostawić w garnku do wyrośnięcia przez 30 minut. Albo użyj mniejszego naczynia bo chleb rozrasta się tam gdzie ma miejsce :-)

      Usuń
  12. Witam ,piekę chlebki z Pani przepisu i muszę przyznać iż jest najlepszy z wszystkich wcześniej wypróbowanych, mam tylko pewien problem z wyjęciem ich z naczyń żaroodpornych mimo wcześniejszego posmarowania olejem,co może być tego powodem?Niestety podczas wyjmowania chlebki pękają i odchodzi skórka. Proszę o pomoc .Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć. Cieszę się, że chlebek smakuje. Możesz dodatkowo podsypać garnek mąką lub wyłożyć papierem do pieczenia. A ponacinaj chleb przed pieczeniem. Powinno pomóc - i chleb wstawiaj do dobrze nagrzanego piekarnika. Pozdrawiam :/)

      Usuń
  13. Witam,
    Niestety u mnie dostanie świeżych drożdży graniczy wręcz z cudem .Czy moge zrobić ten chleb używając suchych drożdży ?

    OdpowiedzUsuń
  14. Przepyszny chleb a to dopiero mój trzeci w życiu! Trzeci bo za drugim razem piekłam z tego przepisu a za trzecim go lekko zmodyfikowałam :D dałam więcej soli i wody, zamiast słonecznika po 2 łyżki sezamu i chia i na górę sezam i chia. Pyyyycha!

    OdpowiedzUsuń
  15. Czy chleb na zdjęciu jest właśnie z tego przepisu? Czy jest to zdjęcie poglądowe?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście że to jest ten chleb. Zawsze wstawiam zdjęcie danego dania jak go przygotuje. Nie wstawiam zdjęć jakiś poglądowych - nie wiem skąd w ogóle takie pytanie

      Usuń
  16. Dobry. Ale w przepisie jest za mało soli. Dodałem dwie łyżeczki i nadal brakuje. I za dużo siemienia. Przepis wymaga dopieszczenia.

    OdpowiedzUsuń
  17. Piekłam, wyszedł wspaniały, dziękuję za przepis!

    OdpowiedzUsuń
  18. Witam piekę dzisiaj ten chlebekwyglada smakowicie ocenie po spróbowaniu wyczytałam że pani pochodzi ze Szczecinka ja pochodzę z Jastrowia teraz mieszkam w okolicach Jasła na Podkarpaciu pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  19. Witam. 😊 Chlebek bardzo dobry, skórka chrupuąca miąż mięciutki pieklam w naczyniu żaroodpornym. Z tego przepisu wyszly mi 2 duże chlebki. Polecam

    OdpowiedzUsuń
  20. Wyszedł pyszny, żałuję że nie podzieliłam na dwa. Polecam przepis.

    OdpowiedzUsuń
  21. Chlebek piec w piekarniku z termoobiegiem? Czy góra - dół?

    OdpowiedzUsuń
  22. Dzień dobry :) Czy jeśli nie mam naczynia żaroodpornego z przykrywką powinnam chlebek mimo to czymś przykryć np folią aluminiową? Czy bez przykrycia też powinien wyjść? :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuje za odwiedziny i pozostawiony komentarz. Będzie mi miło jak spotkamy się znowu. Drogi anonimie zostaw chociaż swoje imię. Wypróbowałaś/eś przepis z mojego bloga - podeślij mi zdjęcia a umieszczę go w galerii na fb.