Dzień Bułki i przepis na domowe bułki śniadaniowe


Tak, tak znowu wpadam do was z bułeczkami. Ostatnio ciągle je piekę na zmianę z chlebem, już w ogóle nie kupuje pieczywa w sklepie. Takie bułeczki są naprawdę proste i szybkie do zrobienia, a jak smakują!. Takie świeże, pachnące pieczywo posmarowane masłem…  Idealne na wspólne śniadanieWłaśnie dzisiaj 1 czerwca obchodzimy Dzień Bułki i według mnie nie ma nic lepszego od świeżego, domowego pieczywa. Ja sama piekę chleb i bułki już od 8 lat i wiem, że nigdy mi się to nie znudzi. Daje mi to dużo szczęścia i radości. 

Pomyślicie - zwariowała ! Może i tak, ale ten kto chociaż raz upiekł sam pieczywo przyzna mi rację. Tego smaku nie da się zastąpić bułką ze sklepu, no i ten zapach unoszący się po całym domu, dla mnie zapach miłości i ciepła rodzinnego. Chcecie zacząć piec własne bułki ? Zajrzyjcie na Przepisy.pl.

Taka domowa, chrupiąca bułka jest dla mnie symbolem rodzinnego śniadania i bardzo kojarzy mi się z dzieciństwem - bułka posmarowana masłem i domowym dżemem a do tego kubek kakao ! Rozmarzyłam się !
Spytacie czym różni się taka domowa bułka od tej kupionej w sklepie - oj jest tego sporo. Przede wszystkim składem. Niestety do bułek, które kupujemy teraz w sklepach dodaje się różne niepotrzebne składniki, poza tym - jak ja to mówię - piekąc własne bułki, wiem, co jem. Smak - szczerze powiem, że domowe bułki smakują mi znacznie bardziej niż te sklepowe. No i taka domowa bułka jest dłużej świeża i się nie popsuje a jedynie co może się z nią stać to, że zrobi się sucha, ale to nie jest problem bo taką suchą bułkę można zmielić na bułkę tartą i wykorzystać w kuchni. 

Przyjrzyjmy się bliżej samym bułkom. Jak w ogóle powstało takie pieczywo ? Nie wiadomo, ponieważ sam chleb wypieka się już od tysięcy lat - najpierw był chleb a potem zaczęto wypiekać właśnie bułki. Najbardziej popularne są zwykłe, pszenne bułki. Każdego dnia produkujemy ich sporą ilość, równie popularne są bułki maślane czy drożdżówki. Są grahamki i wszystkim znane kajzerki. Bułki są wypiekane z mąki pszennej, dodaje się do niej czasami mąkę razową, żytnią czy graham. Bułki są popularne nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. We Francji popularne są bagietki czy brioszki, we Włoszech brioszki i ciabatta, w Hiszpanii bułki zwane pitufos, natomiast w Holandii bułki z rodzynkami krentenbol.  Miliony rodzin właśnie w towarzystwie bułek zaczyna swój dzień. 

Przygotowanie własnych bułek wcale nie jest trudne. Potrzebujemy zakwas lub drożdże, mąkę, odrobinę cukru i soli, wodę lub mleko czy kefir, jogurt, masło lub olej. Możemy do bułek dodać ziarna słonecznika, siemię lniane, pestki dyni, rodzynki, orzechy, zioła czy suszone pomidory. Mamy tutaj prawdziwe pole do popisu. Możemy upiec bułki na słodko, z owocami, dżemem czy kruszonką. Od czego zacząć - najlepiej od prostego przepisu na bułki drożdżowe, jak już nabierzemy wprawy możemy pokusić się o pieczenie bułek na zakwasie. Potem możemy dowolnie modyfikować i zmieniać przepisy. 

Taka bułka to śniadanie idealne, posiłek do pracy czy szkoły, zabieramy je ze sobą w podróż czy wycieczkę rowerową. Przepisów na domowe pieczywo znajdziemy tysiące - zobacz tutaj

Zachęcam was do pieczenia w zaciszu własnej kuchni, cieszmy się tym smakiem, zapachem, dzielmy się z bliskimi tą radością. Każdy kto chociaż raz tego spróbuje to jestem pewna, że będzie już piekł zawsze, to naprawdę uzależnia. Ja się śmieje, że dla mnie wyrabianie ciasta na bułki ma moc relaksującą, odpoczywam i zapominam o stresie. No i ten smak takiej świeżo upieczonej bułki,… Mniam! Idę do kuchni piec bułki, w końcu dzisiaj to one mają swoje święto.

Zostawiam wam przepis na bułki, które bardzo często goszczą na moim stole. Miłego dnia wam życzę. 





Składniki:

- 500 g mąki pszennej
- 30 g świeżych drożdży
- 50 g oleju
- 250 g ciepłej wody
- 1 łyżeczka soli
- pół łyżeczki cukru
- 4 łyżki siemienia lnianego


Do kubka wkruszam drożdże i zasypuję je cukrem, mieszam i odstawiam, aby zrobiły się płynne.
Do miski wsypuję mąkę, dodaje sól, olej, siemię lniane i wodę. Wlewam drożdże i wyrabiam ciasto ręcznie lub za pomocą miksera z hakiem przez 2-3 minuty. Przykrywam ciasto ściereczką i zostawiam do wyrośnięcia na 1,5 - 2 godzin.

Ciasto przekładam na blat i dzielę je na 8 części, formuję kulki i obtaczam je w mące i układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, lekko spłaszczam i nacinam na krzyż ostrym nożem. Przykrywam ponownie ściereczką i zostawiam do wyrośnięcia na 20 minut.

Piekarnik nagrzewam do 200 stopni, piekę bułki 20-25 minut, aż się ładnie zarumienią. Można włączyć pod koniec pieczenia funkcję termoobiegu. 

Upieczone bułki przekładam na kratce, aby wystygły. Ja zazwyczaj robię bułki z podwójnej porcji i część zamrażam na potem. Jak mi braknie pieczywa, albo mamy właśnie ochotę na bułki wyciągam i mamy pyszne pieczywo. 



Komentarze

  1. Witaj!mam mąkę pszenną chlebową typ 1050 czy mogę dodać do bułeczek i innych wypieków z mąka pszenną pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak oczywiście. Można mieszać. Pozdrawiam serdecznie :-)

      Usuń
  2. Ha ha, nie wiedziałam, że jest taki dzień w roku, ale chętnie się skuszę na takie bułeczki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest kochana. I bardzo się z tego cieszę bo zawsze to dobra okazja do pieczenia bułeczek :-)

      Usuń
  3. Zgadzam się ze wszystkim,co napisałaś. Domowe pieczywo nie ma sobie równych. Sama od kilku lat piekę, jestem już od tego uzależniona :) Twoje bułeczki są przepiękne. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się bardzo kochana i pozdrawiam cieplutko :-)

      Usuń
  4. Bułeczki wyszły Ci idealnie Marzenko ^_^

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie ma to jak domowe pieczywo. Pyszne bułeczki.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie ma to jak własne bułeczki :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Można pominąć siemię lniane?? Nie mam w domu , a coś czuję ,że muszę zrobić te bułeczki 🙈

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście że można je pominąć. A bułeczki polecam bo są pyszne :-)

      Usuń
  8. Bułki urocze,ale ...jak można podawać płynne składniki w gramach???.błagam w ml....to prostsze.Maja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja akurat wolę jak wszystko jest w gramach - po kolei wrzucam składniki do miski stojącej na wadze i nie trzeba brudzić dodatkowo miarek. Szczególnie nie lubię odmierzania oleju.

      Usuń

  9. Uwielbiam własne domowe pieczywo, a Twoje bułeczki są zjawiskowe :-)

    OdpowiedzUsuń
  10. Też uwielbiam własne pieczywo, choć teraz nie zawsze mam czas i siłę, by je zrobić ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuje za odwiedziny i pozostawiony komentarz. Będzie mi miło jak spotkamy się znowu. Drogi anonimie zostaw chociaż swoje imię. Wypróbowałaś/eś przepis z mojego bloga - podeślij mi zdjęcia a umieszczę go w galerii na fb.