Sernik bez sera - z jogurtów


Witam się z wami słoneczka. No i mamy weekend. Oczywiście w planach troszku pracy - zakupy, sprzątanie, obiadek, troszkę pracy związanej z blogiem. Ale nie muszę się rano zrywać z łóżka i biec do pracy, mogę ciut dłużej sobie poleżeć, zjeść na spokojnie śniadanie w łóżku i wypić kawkę. Mogę sobie poczytać książkę i nigdzie się nie spieszyć. Lubię tak.. I chciałabym was zaprosić na pyszne ciacho. Taki sernik bez sera - za to z jogurtów. Wyszedł obłędny w smaku, nie spodziewałam się, że będzie taki pyszny. No i mogę zjeść kawałek bez wyrzutów sumienia no bo przecież to taki zdrowy deser i mogę go potraktować jako posiłek. Ja użyłam erytrytol a wy oczywiście jak chcecie użyjcie cukier jaki chcecie. To jest deser na który mogą sobie pozwolić wszyscy - nawet my insulinooporni, kobitki z pcos lub cukrzycy. Ale oczywiście zjedzmy kawałek a nie pół ciasta. Podzielmy się z innymi. 
Ja się dzielę z wami. Życzę wam cudownego dnia i przesyłam uśmiechy. 


Składniki:

- 800 g jogurtów typu greckiego (gęstych)
- 5 jajek
- 2 budynie śmietankowe (bez cukru)
- 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej
- 100 g roztopionego masła
- szklanka cukru - ja użyłam 200 g erytrytolu
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

- 1 gorzka czekolada
- owoce
- 2 garście płatków migdałowych


Do miski wbijamy żółtka (białka wkładamy do osobnej miski) i miksujemy je z połową cukru (erytrytolu). Dodajemy jogurty, mąkę ziemniaczaną, budynie, proszek do pieczenie, mieszamy mikserem. Na koniec dodajemy roztopione i przestudzone masło i ponownie mieszamy.

Białka ubijamy na sztywną pianę i pod koniec ubijania dodajemy resztę cukru (erytrytolu). Jeszcze chwilkę miksujemy. Do masy jogurtowej dodajemy po łyżce piany i delikatnie mieszamy.

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni, grzanie góra-dół.

Tortownicę (średnica 26 cm) wykładam papierem do pieczenia - tylko spód i smarujemy masłem razem z bokami blaszki. Wykładamy ciasto.

Sernik bez sera pieczemy przez 60 minut, po upieczeniu zostawiamy jeszcze na 20 minut w zamkniętym ale wyłączonym piekarniku. Po tym czasie uchylamy piekarnik, ale ciasto zostawiamy jeszcze w środku na 30 minut.

Wyciągamy. Roztapiamy czekoladę (zostawiamy dwie kostki). Polewamy ciasto. Dekorujemy owocami i płatkami migdałowymi. Ścieramy dwie kostki czekolady co nam została i posypujemy wierzch. Ciasto schładzamy w lodówce, najlepiej przez całą noc.





Komentarze

  1. Oszukany sernik a jaki ładny :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak może być sernik bez sera? To profanacja tego ciasta. Nazwa powinna być jogurtowiec.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kochana a próbowałaś kiedyś to ciasto. Wiesz jak smakuje ? Bo ja wiem i z przyjemnością nazywam je sernikiem bez sera. Dla mnie to nie jest profanacja bo ciasto smakuje jak sernik 😃 a tak na marginesie dla mnie właśnie jest to sernik bez sera, ty możesz mu nadać nazwę jaką chcesz u siebie 😃 pozdrawiam i życzę miłego dnia 😃

      Usuń
  3. Budyń - nawet ten bez cukru oraz mąka ziemniaczana będą podnosić cukier we krwi. Dlatego osoby z insulinoopornością powinny się tych składników wystrzegać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak owszem ale przy tak skomponowanym daniu z dużą ilością białka i z dodatkiem tłuszczu nie wyrządzamy sobie krzywdy. Warto poczytać o komponowaniu dobrze zbilansowanych posiłków i o ładunku glikemicznym. Ja dużo na ten temat czytałam i wiem już teraz że mogę sobie czasami pozwolić właśnie na taki pyszny deser i wiem że on mi nie zaszkodzi. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia :-)

      Usuń
  4. Wygląda bardzo apetycznie! Jutro robię to ciacho i do kawy dla gości będzie jak znalazł. Wygląda też zdrowo i raczej nie jest mega bombą kaloryczną. Kradnę przepis :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się bardzo i mam nadzieje że będzie smakował. Pozdrawiam :-)

      Usuń
  5. lubiętakie "jogurtowce". Twoj w dodatku wygląda jak prawdziwy sernik! :) piękny

    OdpowiedzUsuń
  6. Czy do tej polewy nie trzeba dodać trochę śmietanki? By czekolada po zastygnieciu nie była twarda?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie trzeba. Można dać łyżeczkę oleju kokosowego :-) pozdrawiam :-)

      Usuń
  7. Wspaniale wygląda, aż chce się zjeść!

    OdpowiedzUsuń
  8. Jaki piękny. Będę musiała spróbować, nigdy nie jadłam czegoś podobnego

    OdpowiedzUsuń
  9. Piękne ciasto, takiego sernika jeszcze nie jadłam, ale na pewno jest pyszny :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje kochana. Pozdrawiam i polecam spróbować :-)

      Usuń
  10. Kolejna odsłona mojego ulubiona ciasta :) Sernik nie znaczt twaróg i też jestem tego zdania :)

    OdpowiedzUsuń
  11. ja to nazywam "oszukanym sernikiem" Twój prezentuje się fantastycznie :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Uwielbiam :) sam tez często robię :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Pyszny serniczek bez sera ;) Bardzo go lubię ^_^

    OdpowiedzUsuń
  14. Ostatnio w restauracjach coraz częściej podają taką wersje sernika. Jest bardzo smaczny, ale nie porzucę tego tradycjnego dla niego :- )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jest pyszny, równie pyszny jak tradycyjny sernik :-)

      Usuń
  15. Witam, a o ile wydłużyć czas pieczenia w tortownicy 24 cm ?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuje za odwiedziny i pozostawiony komentarz. Będzie mi miło jak spotkamy się znowu. Drogi anonimie zostaw chociaż swoje imię. Wypróbowałaś/eś przepis z mojego bloga - podeślij mi zdjęcia a umieszczę go w galerii na fb.