"Przestań się oceniać" recenzja książki


Ileż to razy byliśmy w życiu oceniani, ileż to razy sami kogoś ocenialiśmy. 
Kiedy kogoś oceniasz, zapewniasz sobie szybką dawkę poczucia racji i bycia lepszym od innych. Skutki uboczne to tłumione poczucie winy i wstyd, które są właśnie główną przyczyną wszelkich blokad psychicznych, niedowartościowania i poczucia osamotnienia. 

Gabrielle Bernstein w swojej książce "Przestań się oceniać" dzieli się wskazówkami, dzięki którym:
- pozbędziesz się drobnych uraz wobec innych
- zastąpisz tendencję do atakowania współczuciem
- uwolnisz się od relacji zbudowanych na poczuciu winy
- wybaczysz sobie błędy popełnione w przeszłości
- poczujesz się lepiej ze sobą i osiągniesz emocjonalny spokój

Kochana nie jesteś gorsza od innych, jesteś sobą i nie bądź dla siebie taka surowa. Masz swoje życie i na nim powinnaś się skupić przede wszystkim a nie na życiu innych. Co cię obchodzi to kto co powiedział, czy zrobił, przecież każdy z nas jest inny i każdy ma swoje życie. Nie ma sensu zajmować głowy takimi sprawami, lepiej się skupić tylko na sobie i swojej rodzinie. A innych życie zostawić w spokoju. Nikt nie dał nam tak naprawdę prawa, aby kogoś oceniać a tym samym oceniać siebie. Po co po głowie mają nam krążyć takie myśli, że coś zrobiłam gorzej, mogłam się bardziej postarać, zrobić więcej. Nie ma potrzeby, abyś się obwiniała o cokolwiek. Poczucie winy wpędza nas w często w zły nastroj i nie jest dobre dla naszej psychiki. Po co rozpamiętywać coś co się zdarzyło w przeszłości, czy to cokolwiek zmieni - no nie. A ty będziesz sobie tylko zaśmiecać psychikę. Jesteś tu i teraz i na tym się skup. 

Uwolnij swój wewnętrzny spokój i spraw, aby twoje relację z ludźmi były jak najlepsze. Bez zbędnych spięć i nieporozumień. Tak jest po prostu lepiej. Powiedz mi, ile razy oceniałaś ludzi, zobaczyłaś niemiłą panią sprzedawczynię w sklepie i od razu przykleiłaś jej łatkę wrednej baby. A może ta wredna baba miała naprawdę kiepski dzień i już dzisiaj nie ma siły się uśmiechać. Ileż to razy widziałaś źle ubraną dziewczynę czy otyłego chłopaka, ileż to razy wypowiedziałaś słowa, że dziewczyna powinna się lepiej ubierać, jak ona strasznie wygląda, czy ten chłopak mógłby zacząć się odchudzać zamiast kupować kolejną butelkę coli. Jak łatwo nam to przychodzi, czyż nie. Ileż to razy my byliśmy w taki czy inny sposób oceniani. Powiem wam, że to nie jest fajne, nie powinno się tak od razu osądzać człowieka i to najczęściej takiego, którego w ogóle nie znamy. Ta książka, ten poradnik detoksu emocjonalnego pomoże ci obudzić samoświadomość i odnaleźć cel w życiu. 

Skup się na tym, co jest dla ciebie ważne, nauczyć się słuchać, skup się na tym co jest dobre. Ciesz się towarzystwem ludzi, ucz się od innych i pozwól uczyć się od siebie, okaż zainteresowanie i otwórz się na swoje możliwości. Następnym razem zamiast zacząć od oceniania może zapytasz tą osobę o samopoczucie, zdrowie czy zainteresowania. Rozmawiaj i ciesz się kontaktami z ludźmi. Ciesz się pełnym pozytywnej energii życiem. 
Tytuł - "Przestań się oceniać"
Autor - Gabrielle Bernstein
Miękka oprawa, stron 248
Cena - 20,94 zł
TaniaKsiążka

Komentarze

  1. Myślę, że w tej książce nie znalazłabym niczego odkrywczego, ale dla kogoś, kto nie ma pedagogicznego wykształcenia może być ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie sięgam po takie książki ale być może komuś wyda się ciekawa

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie się bardzo podoba taka tematyka książek. Staram się nikogo nie oceniać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuje za odwiedziny i pozostawiony komentarz. Będzie mi miło jak spotkamy się znowu. Drogi anonimie zostaw chociaż swoje imię. Wypróbowałaś/eś przepis z mojego bloga - podeślij mi zdjęcia a umieszczę go w galerii na fb.