Zupa ziemniaczana z fasolą



 NAJLEPSZA ZUPA ZIEMNIACZANA Z FASOLĄ 

Cześć. Wpadam tutaj z obiecanym przepisem na przepyszną i szybką zupkę. Częstuj się i koniecznie przygotuj ją razem ze mną. 

Składniki:

- dwie czerwone cebule 
- kawałek pora
- łyżka masła
- 2 liście laurowe
- kilka ziarenek pieprzu
- 3 l bulionu warzywnego lub mięsnego
- 8 ziemniaków 
- puszka białej fasoli
- opakowanie warzyw mrożonych 
- sól i pieprz
- 3 łyżki passaty pomidorowej 
- natka pietruszki
- 200 g kiełbasy

Przygotowanie:

W garnku podsmażam na łyżce masła pokrojone dwie cebule czerwone i kawałek pokrojonego pora. 

Dodaje liście laurowe i ziarenka pieprzu. Zalewam bulionem. 

Dodaje pokrojone ziemniaki oraz mrożonkę warzyw na zupę jarzynową. Gotuje 20 minut. 

Odlewam 3 łyżki zupy i miksuje blenderem, dodaje do zupy. 

Dodaje fasolę z puszki odsączoną i przepłukaną na sitku, sól, pieprz, 3 łyżki passaty pomidorowej, natkę pietruszki i podsmażoną kiełbasę. 

Wszystko razem jeszcze gotuje 5 minut. Nalewam do miseczek i zapraszam na obiad.




Strucla drożdżowa z marmoladą i kruszonką


Dzień dobry w poniedziałek. Czy wy też dzisiaj chodzicie tacy śpiący ? Pogoda za oknem jakoś się popsuła, wieje i pada deszcz. To ja robię drugą już dzisiaj kawkę i zapraszam was na kawałek drożdżówki. To zawsze dobry pomysł na poprawę samopoczucia. Miłego dnia i smacznego. 

STRUCLA DROŻDŻOWA Z MARMOLADĄ 


Składniki:

- 600 g mąki pszennej 
- 40 g świeżych drożdży
- 2 jajka + 1 żółtko
- 100 g cukru
- 250 g ciepłego mleka
- 100 g masła

- słoik domowej marmolady

kruszonka
- 25 g masła
- 30 g cukru
- 40 g mąki pszennej

Przygotowanie:

Do kubka wkruszam drożdże i zasypuje je łyżeczką cukru, odstawiam na chwilkę, aby się zrobiły płynne.

Do miski wsypuję mąkę, resztę cukru, rozbełtane jajka. W garnku roztapiam masło i wlewam do niego mleko, mieszam i dodaję do mąki. Wlewam drożdże. Wszystko razem wyrabiam za pomocą rąk lub mikserem z hakiem. Miskę przykrywam ściereczką i odstawiam na 1,5-2 godziny.

Przygotowuję kruszonkę - masło rozcieram z cukrem i mąką, aż składniki się dobrze połączą.

Gdy ciasto już wyrośnie to dzielę je na dwie części i rozwałkowuje je na placki na blacie podsypanym mąką. Smaruje po całej powierzchni marmoladą i zawijam na roladę. Rolady przekładam na papier do pieczenia, każdą osobno.  Przecinam ostrym nożem na pół wzdłuż, zostawiam jeden koniec nie przecięty i zaplatam paski na przemian jak warkocz. Strucle przekładam do dwóch keksówek.  Smaruje rozbełtanym białkiem i posypuje kruszonką. Zostawiamy je jeszcze na 20 minut do wyrośnięcia.

Piekarnik nagrzewam do 180 stopni, grzanie góra-dół. Ciasto piekę 40-45 minut, aż się ładnie zarumieni.





Ciasto z płatkami owsianymi z dżemem


Dzień dobry moje słoneczka. Za oknem śnieg i wiatr, prawdziwa zima. Tak więc ja zapraszam was dzisiaj na pyszne i szybkie ciasto z płatków owsianych i mąki, taki w sumie ala pleśniak. Polecam bo jest naprawdę wspaniałe. Jeżeli chcecie możecie zamiast dżemu dać owoce. Też będzie pysznie. 
Pozdrawiam was cieplutko i uśmiecham się, buziaczki.


Składniki:

- 170 g płatków owsianych górskich
- 250 g mąki
- 80 g erytrytolu lub cukru
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- szczypta soli
- 220 g zimnego masła
- 400 g dżemu lub powideł 
- 2 garście płatków migdałowych 

Przygotowanie:

Do miski wsypujemy płatki owsiane, mąkę, erytrytol (możesz dać zwykły cukier), sodę, cynamon i sól. Następnie dodajemy pokrojone zimne masło i mieszamy wszystko razem za pomocą rąk, ma powstać taka kruszonka. 

2/3 ciasta wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia (średnica 25x22). Na ciasto wykładamy dżem.

Na wierzch wykładamy pozostałą część ciasta i posypujemy płatkami migdałów. 

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni, grzanie góra-dół. Ciasto pieczemy przez 40 minut, ma się ładnie zarumienić. 






Sałatka z buraków i kiszonych ogórków


Buraki. Jak ja kocham buraki. Mogę je jeść nawet jako dodatek na kanapki. Kupuje w warzywniaku spory zapas i piekę w piekarniku, potem przechowuje w lodówce i jak mam ochotę to wykorzystuje je do różnych dań. Dzisiaj mam dla was pomysł na taką łatwą i szybką sałatkę. Buraki, ogórki kiszone, kukurydza, cebulka i już, mamy coś pysznego. Taką sałatkę można podać do obiadu, przygotować na imprezkę lub po prostu zjeść bez dodatków. Buraki oczywiście możecie ugotować, ale najlepsze są takie pieczone. 



Składniki:

- 500 g upieczonych lub ugotowanych buraków w skórce
- 4 ogórki kiszone
- pół puszki kukurydzy
- 1 mała cebula czerwona
- ząbek czosnku
- sól, pieprz
- łyżka majonezu lub jogurtu naturalnego


Buraki obieramy ze skórki. Kroimy je w kostkę i przekładamy je do miski. Oczywiście buraki po ugotowaniu lub upieczeniu powinny wystygnąć. Ja osobiście wolę buraki w wersji pieczonej, ale to już zostawiam do waszego wyboru.

Ogórki kiszone kroimy w kostkę i dodajemy je do buraków. Ja w tym roku nie mam swoich ogórków, ale na szczęście mogę kupić takie pyszne i dobrej jakości w zaprzyjaźnionym warzywniaku.

Cebulę czerwoną kroimy w drobną kostkę, wrzucamy do buraków. Kukurydzę odsączamy i dodajemy połowę puszki. Czosnek wyciskamy i razem z majonezem, solą i pieprzem mieszamy w kubeczku i dodajemy do naszej sałatki. Mieszamy i już możemy jeść.

Taka sałatka jest świetnym dodatkiem do obiadu, może także stanowić osobne danie, ja bardzo lubię takie sałatki zabierać ze sobą do pracy.
Przechowujemy w zamkniętym pojemniku w lodówce.
Smacznego.




Domowy ser na kanapki

 


Dzień dobry. Dzisiaj mam dla was przepis na domowy ser na kanapki. Koniecznie spróbujcie takiej domowej wersji bo jest pyszna. Miłego dnia. 

Składniki:

- 3 l mleka takiego wiejskiego lub ze sklepu - ale nie w kartonie UHT
- podpuszczka zgodnie z zaleceniem producenta - ja mam podpuszczkę w płynie i użyłam 3 krople, jest także dostępna podpuszczka w proszku
- 50 ml ciepłej ale nie gorącej wody 
- 80 g kefiru, śmietany lub zsiadłego mleka z kulturami bakterii - bez dodatków i zagęstników w temperaturze pokojowej a nie z lodówki, 
- dodatki takie jak pomidory suszone, czosnek niedźwiedzi, suszone zioła
dodatkowo 150 g soli niejodowanej do solanki rozpuszczonej w 900 ml wody

Przygotowanie:

Mleko podgrzewamy w garnku do temperatury około 37 stopni, przyda się w takiej sytuacji termometr, aby sprawdzić temperaturę mleka. Nie można mleka przypalić. 
Zestawiamy mleko z ognia i dolewamy kefir, śmietanę lub zsiadłe mleko oraz podpuszczkę (podpuszczkę rozpuszczamy w 50 ml ciepłej wody) i mieszamy, odstawiamy na 20 -30 minut - aż w mleku powstanie skrzep i oddzieli się serwatka. Na tym etapie możemy już dodać przyprawy. 

Następnie długim nożem kroimy powstały skrzep w garnku na kawałki, na kształt kratki 1x1 cm. Odstawiamy jeszcze ser na jakieś 30 minut. 

Durszlak lub jakieś plastikowe sitko wykładamy ściereczką lub złożoną gazą, lub chustą do sera, powstały skrzep wyciągamy łyżką cedzakową na sito i zostawiamy do odsączenia, w temperaturze pokojowej. Zbieramy lekko ściereczkę lub gazę do środka, aby nadać kształt naszemu serowi. Zostawiamy ser na godzinę.

Po godzinie odwracamy go na sitku na drugą stronę i zostawiamy jeszcze na godzinę. Temperatura w jakiej przygotowujemy i przechowujemy ser podczas przygotowania  powinna wynosić jakieś 15-18 stopni. 

Po tym czasie możemy ser delikatnie wyjąć ze ściereczki lub gazy i jeszcze zostawiamy na sitku na jakieś 20 godzin - w ciągu tego czasu przekładamy jeszcze ser kilka razy. 

Następnie przygotowujemy solankę - sól niejodowaną rozpuszczamy w wodzie i moczymy w takim roztworze ser przez cztery godziny. Ser po tym czasie wyjmujemy z wody, osuszamy i przechowujemy w lodówce. Z podanych składników wychodzi około 450 g sera.