Ciasto jogurtowe z malinami i kruszonką


Zapraszam was dzisiaj na mega szybkie, łatwe i jedno z najpyszniejszych ciast jakie robiłam i jadłam. Ciasto jogurtowe. Robiłam je chyba ze wszystkimi owocami jakie tylko można wykorzystać do ciasta i z każdym owocem wychodzą pyszne. Robi się je błyskawicznie, wystarczy tylko wymieszać wszystkie składniki, wylać na blaszkę, ułożyć owocami, posypać kruszonką (można także zrobić bez kruszonki) i upiec. Mówię wam coś pysznego i ciężko poprzestać na jednym kawałku. 
Ja upiekłam to ciacho wczoraj i już dzisiaj nie ma ani jednego kawałka. Koniecznie spróbujcie, bo to ciasto bardzo lubią i dzieci i dorośli. 
Pozdrawiam was cieplutko i życzę miłego dnia. 



Polecam wam także inne przepisy na ciasta:



CIASTO JOGURTOWE Z MALINAMI I KRUSZONKĄ

Przygotowanie: 15 minut + czas pieczenia
Ilość porcji: 12-16



Składniki: 

- 150 g jogurtu naturalnego
- 200 g cukru można dać erytrytol
- 200 g oleju
- 330 g mąki pszennej
- 3 jajka
- 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
- 300 g malin

kruszonka
- 50 g zimnego masła
- 80 g mąki pszennej
- 60 g cukru lub erytrytolu

Przygotowanie:

Do miski wbijamy jajka. Mieszamy je trzepaczką lub mikserem, możecie je nawet wymieszać widelcem. Następnie dodajemy cukier i ponownie mieszamy.

Wlewamy jogurt i olej i mieszamy. Wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia i dokładnie wszystko mieszamy trzepaczką lub łyżką. Mieszamy tylko chwilkę, aż składniki się połączą. 

Tortownicę (26 cm) smarujemy masłem i wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy ciasto i wyrównujemy. Układamy owoce.

Przygotowujemy kruszonkę - wszystkie składniki mieszamy ze sobą (rozcieramy) za pomocą palców.
Kruszonką posypujemy ciasto.

Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180 stopni, grzanie góra-dół i pieczemy 50-60 minut. 





Borówkowa chmurka

 


Borówkowa chmurka to ciasto, które z pewnością znacie, ale pewnie z malinami. Ja robiłam je właśnie kiedyś z malinami, ale na kruchym spodzie. Tym razem zainspirowałam się przepisem Ani - https://ania-gotuje.pl/przepis/malinowa-chmurka-na-biszkopcie/ i przygotowałam ją na biszkopcie i zamiast malin dałam borówki, bo akurat takie owoce miałam w lodówce. Powiem wam, że wyszła naprawdę przepyszna, jeżeli jeszcze jej nie robiliście to polecam. Może się wydawać, że ciasto jest pracochłonne, ale można je rozłożyć etapami. Dzień wcześniej upiec sobie biszkopt i blat bezowy a na drugi dzień przygotować resztę, całość złożyć i schłodzić w lodówce. Mówię wam spróbujcie, ciasto jest obłędne w smaku. 


Polecam wam także inne ciasta:



BORÓWKOWA CHMURKA

Przygotowanie: 1 godzina + czas pieczenia 
Ilość porcji: 20-24


Składniki:

biszkopt
- 5 jajek
- 100 g cukru
- 100 g mąki pszennej
- 40 g mąki ziemniaczanej
- szczypta soli

warstwa z owocami
- 3 galaretki wiśniowe
- 500 g borówki amerykańskiej - u mnie mrożona

warstwa śmietanowa
- 500 ml śmietany 36%
- 250 g serka mascarpone
- 2 łyżki cukru pudru
- 2 płaskie łyżki żelatyny
- 130 ml wody

beza
- 5 białek 
- 200 g cukru pudru
- łyżka mąki ziemniaczanej
- łyżka soku z cytryny

Przygotowanie:

Biszkopt - rozdzielam białka i żółtka, białka przekładam do miski i dodaje szczyptę soli. Miksuje na sztywną pianę, następnie dodaję po łyżce cukru, miksuje. Dodaje po jednym żółtku i miksuje, dodaje po łyżce mąki (mąkę pszenną mieszam razem z ziemniaczaną) i dalej miksuje, ale już na małych obrotach. 

Piekarnik nagrzewam do 170 stopni, grzanie góra-dół. 

Blaszkę (35x23) wykładam papierem do pieczenia (aby bez problemu rozłożyć papier do pieczenia moczę go w wodzie i dobrze wyciskam, można go także lekko wytrzeć i rozkładam na całej blaszce). Przekładam ciasto na blaszkę i równomiernie rozprowadzam. 
Piekę biszkopt przez 40 minut, po upieczeniu biszkopt rzucam na podłogę (na podłogę kładę koc i rzucam kilka razy biszkopt na podłogę, po to aby nie opadł po upieczeniu). 

Biszkopt zostawiam, aby wystygł - ja upiekłam biszkopt dzień wcześniej. 

W tej samej blaszce robię blat bezowy - wykładam blaszkę papierem do pieczenia (również go moczę, aby dopasować go do blaszki). Białka wkładam do miski i wsypuję szczyptę soli. Miksuję na sztywną pianę, następnie dodaje porcjami cukier puder i ponownie miksuje. 
Na sam koniec dodaję mąkę ziemniaczaną i wlewam sok z cytryny, mieszam delikatnie mikserem lub łopatką. 

Bezę przekładam na blaszkę i równomiernie rozprowadzam. Wkładam do piekarnika nagrzanego do 150 stopni, grzanie góra-dół i od razu zmniejszam temperaturę do 110 stopni i piekę bezę przez 2 godziny. Następnie wyłączam piekarnik i zostawiam jeszcze bezę w piekarniku do całkowitego ostygnięcia. Blat bezowy także można upiec dzień wcześniej. 

Biszkopt przekładam do blaszki. Przygotowuję warstwę z owocami i galaretką. 

Trzy galaretki rozpuszczam w 750 ml gorącej, przegotowanej wody, odstawiam do wystudzenia. Wkładam do galaretki borówki - ja miałam zamrożone, ale możecie dać świeże. Mieszam i czekam aż masa zacznie tężeć - jak dodacie zamrożone owoce galaretka zaczyna tężeć bardzo szybko. 
Taką tężejącą galaretkę przekłam na biszkopt i równomiernie rozkładam. 

Przygotowuję masę śmietanową - do miski przekładam serek mascarpone i śmietanę - ważne, aby była ona schłodzona razem z serkiem w lodówce, dodaje cukier puder i wszystko razem miksuje, aż powstanie gęsta masa. 
Żelatynę wsypuje do kubka i wlewam 130 ml zimnej wody, mieszam i odstawiam na kilka minut, następnie wkładam kubek do miski z gorącą wodą i mieszam, aż się rozpuści i zrobi się płynna. Dodaje dwie łyżki masy śmietanowej i mieszam, następnie wlewam całość do masy w misce i dokładanie mieszam.

Masę wykładam na galaretkę i rozprowadzam równomiernie, chowam na 30 minut do lodówki. Następnie wykładam na masę blat bezowy i ciasto chowam do lodówki. 
Ciasto można w zasadzie jeść jak się schłodzi jakąś godzinkę, ale najlepiej smakuje na drugi dzień. 

Jak macie ochotę możecie także zrobić podobne ciasto - malinową chmurkę na kruchym spodzie - https://ania-gotuje.pl/przepis/malinowa-chmurka-na-duza-blache/







Ogórki w przyprawie kebab gyros

 


Ogórki w przyprawie kebab gyros to pyszna propozycja na przetwory domowe. Nic tak nie smakuję zimą jak skarby lata i jesieni zamknięte w słoikach. Jestem ciekawa czy robicie domowe przetwory ? bo ja już od lat tak. Robię dżemy, sosy, różne sałatki. Tak samo robiła moja babcia i robi moja mama. 
Polecam wam te ogórki, zrobicie je naprawdę szybko a są takie dobre, możecie od razu zrobić podwójną porcję. Super sprawdzą się do obiadu czy na kanapki. A może już znacie takie ogórki i je robicie ? ja przepis dostałam od koleżanki z pracy. 
Pozdrawiam was cieplutko i życzę miłego wieczorku. 



Polecam wam także inne przepisy na domowe przetwory



OGÓRKI Z PRZYPRAWIE KEBAB GYROS

Przygotowanie: 30 minut
Ilość porcji - 8 słoików o pojemności 500 ml


Składniki:

- 3 kg ogórków
- 4 marchewki
- 4 cebule
- 6 ząbków czosnku
- 2,5 łyżki soli
- 450 g cukru
- 300 ml octu
- 130 ml oleju
- 40 g przyprawy kebab gyros

Przygotowanie:

Ogórki myję w zimnej wodzie. Kroję na plasterki grubości około 1,5 mm i przekładam je do miski. Zasypuje je solą i mieszam, odstawiam. Ja do pokrojenia ogórków, marchewki, cebuli i czosnku użyłam mandoliny do warzyw. Jak jej nie macie to możecie bez problemu pokroić wszystko nożem. 

Następnie obieram marchewki, cebulę i czosnek. Marchewki kroję na plasterki grubości 1 mm, cebulę tak samo i czosnek. Wkładam te warzywa do osobnej miski. 

Do miski z warzywami wlewam ocet, olej, wsypuje cukier i przyprawę kebab gyros. Mieszam wszystko razem dokładnie przez 2-3 minuty, aby cukier się rozpuścił i przelewam wszystko do miski z ogórkami. 

Mieszam i zostawiam ogórki w misce na 4-5 godzin, w między czasie kilka razy mieszam. 

Myję i wyparzam słoiki wraz z zakrętkami. Przygotowałam 8 słoików o pojemności 500 ml. 

Przekładam warzywa do słoików, zalewam je powstałą zalewą, przecieram słoiki ręcznikiem papierowym i zamykam. Pasteryzuję 12-15 minut od zagotowania się wody (na dno szerokiego garnka układam ściereczkę bawełnianą, układam słoiki jeden obok drugiego - w moim garnku mieszczą się cztery sztuki, zalewam wodą tak do 3/4 wysokości słoików, ustawiam średni gaz i doprowadzam wodę do wrzenia, zmniejszam gaz i pasteryzuję 12-15 minut). 

Po pasteryzacji przekładam słoiki na blacie i przykrywam je jeszcze ręcznikiem. Tak zostawiam je na noc lub na 2-3 godziny. 







Ciasto kawowe na zimno

 



Ciasto kawowe na zimno to moja kolejna propozycja na szybkie i pyszne ciasto bez pieczenia. Przygotujecie je dosłownie w kilka chwil, każdy sobie z nim poradzi bez problemu, jest naprawdę łatwe. Pyszna warstwa budyniowa z kawą, warstwa śmietanowa z mascarpone, herbatniki a wszystko przełamane dżemem porzeczkowym. Mówię wam poezja smaku. Musicie koniecznie spróbować. 

Do przygotowania tego ciasta użyłam kawy od Cafe Panamera, którą wam chciałabym bardzo polecić. Jak wiecie ja kawę kocham i nie wyobrażam sobie bez niej życia a lubię kawę naprawdę dobrą i z bardzo dobrej jakości ziaren. Kawę z tej palarni znam już od dawna, kupuje zawsze ziarnistą i mielę potrzebną mi ilość. Kawa od Cafe Panamera jest wypalana przed samym zapakowaniem jej do wysyłki - tak więc macie pewność, że dostaniecie świeżo wypalaną kawę - jest ona wypalana w bębnowym piecu, czas palenia i temperatura są cały czas kontrolowane. Kawa jest studzona powietrzem, mieszana i po kilku dniach pakowana i dostarczana do was. Możecie sobie zamówić różne rodzaje kaw a także mieszanki przygotowane przez osoby pracujące w Cafe Panamera, które łączy wielka pasja do kawy i oczywiście ogromna wiedza, nie wiecie jaką kawę sobie wybrać - zgłoście się do nich, zawsze pomogą, doradzą i wspólnie wybierzecie najlepszy rodzaj kawy, idealny dla was. Oprócz kawy znajdziecie tam również różne akcesoria do kawy

Pamiętajcie, że świeżo palone ziarna kawy dostarczą wam najbardziej intensywnych doznań smakowych i zapachowym. Zapraszam was do kawowego królestwa, spróbujcie kawy i cieszcie się jej smakiem. I oczywiście częstujcie się pysznym ciastem. 



Polecam wam także inne przepisy na ciasto na zimno

CIASTO KAWOWE NA ZIMNO 

Przygotowanie: 30 minut
Ilość porcji: 16-20


Składniki:

- 600 g herbatników - u mnie czekoladowe i maślane
- słoik dżemu porzeczkowego
- 1 l mleka 
- 270 g masła 
- 200 g cukru 
- 230 g mąki pszennej 
- 4 jajka 
- 2 budynie waniliowe
- 3 łyżeczki kawy zmielonej + łyżeczka do posypania ciasta - użyłam kawy od Cafe Panamera
- 250 g serka mascarpone
- 500 ml śmietany 30%
- łyżeczka masła do wysmarowania blaszki

Blaszkę (35x23) smaruje masłem i wykładam warstwę herbatników. Rozsmarowuje dżem porzeczkowy na całej powierzchni i układam kolejną warstwę herbatników. 

Do garnka wlewam 700 ml mleka i dodaje masło. Zagotowuje i mieszam, aż masło się rozpuści. Dodaję cukier i ponownie mieszam.

Do pozostałego mleka wsypuję mąkę, budynie oraz jajka, miksuję wszystko blenderem na gładką masę.  Dodaje kawę i ponownie mieszam. 

Masę wlewam do gotującego się mleka i mieszam najlepiej trzepaczką, aby nie było grudek.
Gotuję chwilkę, aż masa zgęstnieje.

Następnie masę wykładam na herbatniki i przykrywam warstwą herbatników. Ciasto schładzam w lodówce.

Mascarpone wkładam do miski i dodaje schłodzoną śmietanę. Miksuje wszystko razem mikserem tak długo, aż powstanie gęsta masa. Trwa to dosłownie chwilkę - ważne aby śmietana i serek mascarpone była dobrze schłodzona. 

Masę wykładam na ciasto i rozsmarowuje na całej powierzchni. Posypuje jeszcze po wierzchu kawą.  Ciasto schładzam w lodówce, najlepiej przez całą noc. 













Szybki deser tiramisu fit z wiśniami


Deser tiramisu w nieco odchudzonej wersji. Zrobicie go dosłownie w kilka minut, ja dodałam jeszcze do niego wiśnie i to był super pomysł. Wyszło naprawdę rewelacyjne w smaku, sami się przekonajcie. Taki deser można zrobić także w szklaneczkach czy pucharkach. Taki deser będzie idealny, gdy jadą do was niezapowiedziani wcześniej goście lub nie macie czasu na długie stanie w kuchni a musicie przygotować coś pysznego. Oczywiście jak nie macie wiśni to możecie dać inne owoce. 


Polecam wam także inne przepisy na desery



SZYBKI DESER TIRAMISU FIT Z WIŚNIAMI

Przygotowanie: 20 minut
Ilość: 8 porcji

Składniki: 

- biszkopty
- zaparzona mocna kawa
- 500 g twarogu z wiaderka
- 250 g serka mascarpone
- 6 łyżeczek erytrytolu
- kakao
- wiśnie we własnym soku - u mnie domowe 

Przygotowanie:

Biszkopty namaczamy w kawie i układamy je w formie - ja mam taką do tarty. Wiśnie odsączamy. 

Połowę wiśni ułożyłam na biszkoptach. 

Twaróg mieszamy z mascarpone i erytrytolem i wykładamy na biszkoptach. Posypujemy wszystko kakao i układamy resztę wiśni.

I deser jest gotowy. Możemy go zjeść od razu lub schłodzić w lodówce.






Makaron z sosem pomidorowym


Makaron z sosem pomidorowym to danie, które mogę jeść kilka razy w tygodniu i nigdy mi się nie znudzi. Wykorzystuje świeże pomidorki bo teraz właśnie smakują najlepiej. No i zamykam je w słoiczki na zimę, aby zachować ten smak lata. Dodaje do smaku te suszone, aby wzbogacić aromat. I koniecznie świeżą bazylię. 
Bardzo lubię ten czas, gdy idę sobie na zakupy na ryneczek a tam jest bogactwo warzyw i owoców. Tam jest pewien pan, który ma takie skrzyneczki pełne cudnych pomidorów, różne odmiany, kolory i smaki. Ładuje do toreb i uciekam do domu tworzyć coś pysznego.
Zapraszam was dzisiaj na obiadek i życzę cudownego dnia. 



Polecam wam także inne przepisy na makaron



MAKARON Z SOSEM POMIDOROWYM

Przygotowanie: 30 minut plus czas gotowania sosu
Ilość porcji:4



Składniki:

- 1 kg pomidorów Lima
- 10 suszonych pomidorów
- 2 czerwone cebule
- sól, pieprz
- 1-2 łyżki miodu
- 1 łyżeczka cynamonu
- kilka listków świeżej bazylii
- szczypta chilli

- makaron
- świeża bazylia
- starty żółty ser do posypania makaronu


Pomidory Lima kroimy w kostkę, cebulę w plasterki, suszone pomidory na mniejsze części. Do garnka wlewamy oliwę i dodajemy cebulę, przesmażamy ją chwilkę. Dodajemy pomidory Lima i pomidory suszone i gotujmy na małym ogniu około 2 godzin. Pod koniec gotowania dodajemy bazylię. 

Następnie wszystko razem miksujemy za pomocą blendera. Przyprawiamy solą, pierzem, dodajemy miód (ilość zależy od smaku pomidorów), cynamon oraz opcjonalnie szczyptę chilli. Wszystko razem mieszamy.

Makaron gotujemy all dente. Przekładamy go do garnka z sosem i mieszamy. Wykładamy na talerze, posypujemy startym serem i świeżą bazylią. 






Ciasto na zimno słodka księżniczka

 

Ciasto na zimno, które nazwałam słodka księżniczka - bo to ciasto jest po prostu obłędne w smaku. To jedno z najlepszych ciast jakie zrobiłam, ma w sobie tyle pysznych dodatków, że jestem pewna, że je pokochacie. Koniecznie spróbujcie. 
Przepis jest szybki i łatwy do zrobienia. Naprawdę wam je polecam. Pozdrawiam cieplutko i życzę cudownego weekendu. 



Polecam wam także inne ciasta na zimno



CIASTO NA ZIMNO SŁODKA KSIĘŻNICZKA

Przygotowanie: 30 minut + czas chłodzenia w lodówce
Ilość porcji - 16


Składniki:

- dwa opakowania herbatników - użyłam bonitki z biedry te czekoladowe
- puszka kajmaku
- słoik dżemu porzeczkowego
- 500 g mascarpone
- 500 g śmietany 30%
- 60 g czekolady karmelowej
- 100 g orzeszków w czekoladzie - ja miałam w mlecznej i białej
- 100 g truskawki liofilizowanej - ja miałam w białej czekoladzie

Przygotowanie:

Na dno blaszki (35x23) wyłóż warstwę herbatników. Rozsmaruj dżem porzeczkowy i następnie kajmak. Ułóż kolejną warstwę herbatników. 

Serek mascarpone przełóż do miski, wlej 250 g schłodzonej śmietany i wszystko razem zmiksuj na gęsty krem - trwa to dosłownie chwilkę. Do kremu dodaj orzeszki i liofilizowaną truskawkę i wymieszaj łyżką. 

Krem przełóż na herbatniki. Schowaj ciasto do lodówki. 

Do tej samej miski wlej schłodzoną śmietanę i ją ubij. Ja nie dodawałam dodatkowo cukru bo ciasto i tak jest słodkie, ale jak chcesz to możesz dodać. 

Ubitą śmietanę przełóż na krem i zetrzyj na tarce na dużych oczkach czekoladę. Schłodź ciasto co najmniej dwie godziny w lodówce, najlepiej smakuje na drugi dzień. 

Do kremu zamiast orzechów i truskawki możesz dać pokrojone batony jakie lubisz, wafelki, czekoladę, ciasteczka. To jest jedno z najlepszych ciast jakie zrobiłam. Naprawdę wam polecam.





Bułeczki drożdżowe na śniadanie

 


Domowe bułeczki drożdżowe przygotujecie bez problemu we własnej kuchni. Potrzebne jest tylko kilka składników, odrobinka czasu i już możecie się cieszyć ich smakiem. Są naprawdę łatwe i każdy sobie z nimi poradzi. Naprawdę polecam. Domowe pieczywo jest zdecydowanie lepsze od tego sklepowego i warto spróbować go upiec, jak już raz upieczecie to będziecie wypiekać bułki czy chleby bez przerwy. 


Polecam wam także inne przepisy na bułki



BUŁECZKI DROŻDŻOWE NA ŚNIADANIE

Przygotowanie: 15 minut + czas wyrastania + czas pieczenia
Ilość porcji: 8 sztuk


Składniki:

- 480 g mąki pszennej
- 280 g cieplej wody (max 37 stopni)
- łyżeczka soli
- 50 g roztopionego masła
- 15 g świeżych drożdży
- łyżeczka cukru

Przygotowanie:

Do miseczki wkruszamy drożdże. Dodajemy cukier i rozgniatamy drożdże łyżeczką. Odstawiamy na kilka minut, aby zrobiły się płynne. 

Do miski wsypujemy mąkę, sól, wlewamy wodę i roztopione masło. Mieszamy i wlewamy drożdże. Wyrabiamy ciasto przez kilka minut ręcznie lub mikserem z hakiem. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 1-1,5 godzinę do wyrośnięcia. 

Następnie ciasto ponownie zagniatamy i dzielimy na części. Mi wyszło 8 kulek. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, lekko spłaszczamy. Smarujemy mlekiem i nacinamy nożem. Zostawiamy jeszcze do wyrośnięcia na 20 minut. 

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 200 stopni. Pieczemy bułeczki przez 20-25 minut, aż się zarumienią. Upieczone bułki przekładamy na kratkę, aby wystygły. 






Omlet owsiany

 


Omlet owsiany jest pysznym pomysłem na śniadanie dla całej rodziny. Koniecznie go spróbujcie, jest naprawdę obłędny. Zrobicie go w ciągu kilku chwil, taki omlet nasyci was naprawdę na długi czas. 
Dodatki to owoce, możecie dać jakie lubicie lub jakie macie pod ręką i masło orzechowe, ale możecie go zjeść z dodatkiem jogurtu, dżemu czy czekolady. 

Masło orzechowe, które dodałam do omletu kupicie w sklepie SFD, polecam wam ich produkty. Co mogę wam polecić - oleje i oliwy w sprayu, orzechy w różnych czekoladach, orzechy w przyprawach, liofilizowane owoce w czekoladzie, czekolady, masła orzechowe, kremy, ciasteczka i batony, suplementy diety, frużeliny i wiele wiele innych produktów. Zajrzyjcie sobie na ich stronę. Z moim kodem MANIUSIA10 macie -10% zniżki na zakupy. 


Polecam wam także inne przepisy na omlety



OMLET OWSIANY

Przygotowanie: 20 minut
Ilość porcji: 1-2


Składniki:

- 30 g płatków owsianych
- 1 jajko
- 50 g jogurtu naturalnego gęstego
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
- łyżeczka masła orzechowego

dodatkowo
- owoce
- masło orzechowe
- jogurt naturalny


Przygotowanie:

Płatki owsiane wsyp do miski i zalej je gorącą, przegotowaną wodą - tylko tyle, aby przykryła ona płatki i odstaw na 10 minut. 

Następnie dodaj jajko, jogurt, masło orzechowe, proszek do pieczenia oraz odżywkę białkową.

Wszystko razem wymieszaj łyżką. 

Rozgrzej patelnię, spryskaj ją lekko oliwą lub posmaruj patelnię oliwą za pomocą pędzelka lub ręcznika papierowego. 

Wylej masę i przykryj patelnię pokrywką. Smaż omlet na niewielkim ogniu na rumiano z dwóch stron. 

Usmażony omlet przełóż na talerz, możesz go pokroić na kawałki lub zostawić go w całości. Dodaj jogurt, ulubione owoce i polej jeszcze masłem orzechowym.