Grill węglowy a grill na pellet - poznaj różnice

 


Grill węglowy a grill na pellet – poznaj różnice

Dla niektórych miłośników grillowania istnieje tylko jeden rodzaj materiału opałowego i jest nim węgiel drzewny. Tymczasem na rynku istnieje równie atrakcyjna alternatywa dla wielbicieli tradycji. Są to grille na pellet. 


Grill węglowy – dla lubiących tradycję

Najpowszechniej stosowanym typem grilla wciąż pozostaje grill węglowy. Tradycyjne urządzenie jest opalane dobrze znanym materiałem, a więc węglem drzewnym, ewentualnie brykietem.

Dla wielu osób to wciąż najlepszy wybór. Grille na węgiel to przekazywane z pokolenia na pokolenie umiejętności rozpalania, niepowtarzalny aromat jedzenia, wspólne celebrowanie szykowania posiłku i wiele innych rzeczy, z których osoby przywiązujące wagę do tradycji oraz klimatu grillowania nie będą chciały zrezygnować, nawet jeśli istnieją już grille np. gazowe, które rozpala się jednym przyciskiem czy elektryczne, których można używać wszędzie, gdzie mamy dostęp do prądu. 

Zaletą posiadania nowoczesnego grilla opalanego węglem jest fakt, że dzięki otworom wentylacyjnym i pokrywie bez trudu możesz regulować temperaturę, wspomagać rozpalanie, czy radzić sobie z niechcianymi płomieniami. Potrawy z takich grilli mają niepowtarzalny smak i aromat. Grille węglowe dobrych producentów takich jak firma Weber wyposażone są w popielnik, kółka, a także termometr w pokrywie.

Jak widać, nawet będąc tradycjonalistą, można mieć grill węglowy i jednocześnie taki, który będzie zawierał szereg udogodnień na miarę XXI wieku, ponadto będzie bezpieczny i łatwy do czyszczenia. Wszystkie mają pokrywy, które znacznie ułatwiają grillowanie. Termometr i pokrywa w grillach Weber to standard. Dzięki nim bez problemu możesz kontrolować to, co dzieje się wewnątrz grilla w trakcie przyrządzania jedzenia. 


Grill na pellet – alternatywa dla grilli węglowych

Jeśli zależy Ci na tradycyjnym grillu i związanych z nim rytuałach rozpalania, pilnowania żaru, aromacie oraz smaku potraw, do dyspozycji masz także alternatywę w postaci grilli na pellet, które zdobywają w Europie coraz więcej miłośników.

Grille na pellet to rozwiązanie dla osób, którym nieobojętna jest troska o środowisko. Pellet jest bowiem odnawialnym źródłem energii. Ponadto w efekcie jego spalania powstaje mniej dwutlenku węgla, niż przy spalaniu węgla drzewnego. Z niektórych badań wynika nawet, że wskutek spalania pelletu w ogóle nie zwiększa się obecność CO2 w atmosferze. 

Pellet ma tę zaletę, że spala się praktycznie w całości. Jest więc materiałem wydajnym, a po skończonym grillowaniu pozostaje niewiele popiołu do uprzątnięcia. To co mimo wszystko powstaje świetnie nadaje się do nawożenia ogródka.

W ofercie firmy Weber znajdziemy zarówno większy, jak i mniejszy model grilla na pellet, w zależności od tego, jaki bardziej nam odpowiada. 

Co więcej, jeśli lubisz łączyć tradycyjny zapach dymu z udogodnieniami nowoczesności, Weber przygotował dla Ciebie grille pelletowe w wersji smart! Mają one wbudowany system Weber Connect, który umożliwia niezwykle precyzyjny pomiar temperatury wewnątrz przyrządzanego jedzenia. Dzieje się to za pomocą sondy, którą wbijasz np. w mięso. Dzięki bezpłatnej aplikacji Webera możesz połączyć się z grillem przez swój smartfon, który będzie odbierał informację odnośnie do stopnia wysmażenia potrawy. Kiedy danie osiągnie temperaturę idealną, dostaniesz powiadomienie, że jest już gotowe! Posiadając grilla smart, możesz cieszyć się czasem z najbliższymi i zapomnieć o grillowanych daniach, bo Weber Connect poinformuje Cię o ich gotowości w odpowiedniej chwili!


Grill węglowy a grill na pellet – który wybrać?

Osoby, które stoją przed wyborem zakupu grilla węglowego lub grilla na pellet, mogą zadawać sobie pytanie, czy ten drugi rodzaj materiału opałowego może zastąpić efekt, jaki daje węgiel. W przypadku pelletu nie tracimy charakterystycznego smaku potraw z grilla, czego obawiają się zwolennicy tradycyjnych urządzeń. Efekt jest więc podobny, pozostaje nam jedynie wziąć pod uwagę wyłącznie nasze osobiste preferencje. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej ciekawostek o grillach na pellet lub grillach węglowych lub poznać fantastyczne przepisy na dania, które możesz przygotować na tym sprzęcie zapisz się do newslettera na stronie weber.com. Będziesz na bieżąco!
Komentarze

  1. My mamy grilla gazowego i jesteśmy zadowoleni. Ale do węglowego mam sentymnt.

    OdpowiedzUsuń
  2. A grill gazowy? Najzdrowszy ze wszystkich, choć wiadomo, że żadna potrawa nie smakuje tak jak ta opalana klasycznym węglem. Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam węglowy, ale ten na pallet mnie zaciekawił.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuje za odwiedziny i pozostawiony komentarz. Będzie mi miło jak spotkamy się znowu. Drogi anonimie zostaw chociaż swoje imię. Wypróbowałaś/eś przepis z mojego bloga - podeślij mi zdjęcia a umieszczę go w galerii na fb.