Babka płesznik co to jest na jakie dolegliwości pomaga i jak ją stosować

 


[wpis sponsorowany]

BABKA PŁESZNIK - CO TO JEST, NA JAKIE DOLEGLIWOŚCI POMAGA I JAK JĄ STOSOWAĆ ?

Aby zadbać o zdrowie w domowych warunkach, warto stawiać na naturalne rozwiązania. Nie brakuje roślin o właściwościach leczniczych – jedną z nich jest babka płesznik. Jakie dolegliwości można rozwiązać przez jej użycie i jak ją stosować?

Czym jest babka płesznik?


Babka płesznika jest znana pod kilkoma różnymi nazwami – możemy spotkać się również z określeniami takimi jak babka afrykańska, płesznik czy Plantago psyllium. Jej nasiona przypominają wyglądem pchły, skąd wzięły się terminy „pchlica” oraz „pchle nasienie”. Jest to roślina pochodząca z regionu Morza Śródziemnego, choć można ją znaleźć też w innych regionach – m.in. w wielu częściach Afryki, w Australii, Ameryce Południowej czy nawet w Indiach.


Babka płesznik może być uprawiana także w polskich warunkach. Jej właściwości zdrowotne są znane od stuleci – głównie w zakresie dolegliwości układu pokarmowego. Brązowe ziarna tej rośliny charakteryzują się wysokim poziomem błonnika, który ma kluczowe znaczenie dla wielu procesów zachodzących w ludzkim organizmie.


Babka płesznik – właściwości


Warto zaznaczyć, że babka płesznik jest od pokoleń stosowana przez zielarki czy lekarzy z różnych regionów świata w leczeniu wielu schorzeń. Według badań roślina była wykorzystywana już w czasach starożytnych. Oprócz bardzo dużej ilości błonnika (aż 70 g na 100 g) nasiona zawierają także inne korzystne składniki – m.in. fitosterole, flawonoidy, garbniki czy aukobozyd. Ostatni z nich, nazywany także aukubiną, ma działanie przeciwzapalne, wspiera pracę wątroby i pomaga organizmowi w walce z wirusami oraz bakteriami. Fitosterole z kolei hamują wchłanianie cholesterolu, flawonoidy charakteryzują się działaniem utleniającym i przeciwnowotworowym, a garbniki łagodzą zatrucia i hamują rozwój bakterii. Wszystko to sprawia, że babka płesznika jest rośliną o bardzo korzystnym wpływie na zdrowie.


Ile kosztuje babka płesznik?


Kuracja z wykorzystaniem babki płesznik nie jest droga – nasiona są łatwo dostępne w wielu aptekach czy sklepach ze zdrową żywnością. Koszt jednego kilograma wynosi przeważnie od 20 do 30 zł. Zalecana maksymalna dawka to 8 łyżek na 1 dzień, co oznacza, że 1 kg nasion bez problemu wystarczy nawet na kilka tygodni. Na samym początku warto zamówić nieco mniejszą dawkę, by sprawdzić, jak smakują nasiona babki płesznik, jak działają na nasz organizm i w jakim stopniu pomagają na nasze dolegliwości. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z alergią na pyłki czy trawę, które mogą źle reagować na zażywanie nasion. W niektórych przypadkach występuje także uczulenie na babkę afrykańską.


Babka płesznik a zespół jelita drażliwego


Nasiona babki płesznik są polecane głównie osobom cierpiącym na problemy z układem pokarmowym. Jeśli pojawiają się częste zaparcia czy biegunki, warto spróbować suplementacji nasionami tej rośliny – dzięki temu można przywrócić sprawne funkcjonowanie organizmu. Warto zaznaczyć, że może to być skuteczne rozwiązanie nie tylko przy łagodnych dolegliwościach, lecz także w przypadku poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zespół jelita drażliwego. Nieleczona choroba może znacznie utrudniać życie, a dodatkowo prowadzić do wielu innych chorób – z tego względu warto walczyć z nią z użyciem najlepszych dostępnych sposobów. Dzięki dużej ilości błonnika oraz łatwo przyswajalnych cukrów, jak również wielu innych korzystnych składników, babka płesznik doskonale radzi sobie z regeneracją układu pokarmowego. Nasiona po spożyciu rozpuszczają się w organizmie, tworząc bezpieczny dla cała śluz, który wpływa na perystaltykę jelit. Sprawdza się to zarówno w walce z zaparciami, jak i biegunkami.


Babka płesznik w odchudzaniu – czy z nasionami tej rośliny można zrzucić zbędne kilogramy?

Choć sama babka płesznik nie wpływa bezpośrednio na utratę wagi, stosowanie jej w swojej diecie może być bardzo pomocne w odchudzaniu. Nasiona pęcznieją w żołądku, co wiąże się także ze zwiększonym uczuciem sytości, które utrzymuje się przez długi czas. Jednocześnie babka płesznik ogranicza wchłanianie tłuszczów i węglowodanów, a co za tym idzie – przyśpiesza spalanie materii. Co więcej, nasiona wpływają na zdrową regulację stężenia insuliny w organizmie i podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu, co pomaga w walce z nadwagą oraz jej skutkami.

Komentarze

 1. Pierwszy raz słyszę. Jaki ciekawy artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o takiej roślinie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam, próbowałam i jako źródło błonnika polecam. Babkę mieszałam 1:1 z siemieniem lnianym i zalewałam wodą - babka jako błonnik, siemię dawka omega-3. Taką mieszankę zalewałam wodą i dodawałam do owsianki czy deserów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Stosuję już od 3 lat z przerwami i widzę pozytywne rezultaty :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuje za odwiedziny i pozostawiony komentarz. Będzie mi miło jak spotkamy się znowu. Drogi anonimie zostaw chociaż swoje imię. Wypróbowałaś/eś przepis z mojego bloga - podeślij mi zdjęcia a umieszczę go w galerii na fb.