Wędliny jak dawniej


Dzień dobry kochani. Dzisiaj mam dla was post nie związany z gotowaniem, ale bardzo mu bliski. Jak pewnie zauważyliście od jakiegoś czasu współpracuje z pewną firmą, która swoje produkty wyrabia niedaleko mojego miejsca zamieszkania. To Masarnia Zawistowski z Władysławowa. Ma kilka sklepów w Bydgoszczy i okolicach i tam możecie dostać ich produkty, które są naprawdę godne polecenia. To zapraszam do lektury i życzę wam miłego dnia. 


Masarnia Zawistowski  jest to firma rodzinna powstała w 1991 roku. Bracia pierwotnego właściciela Romana, Jerzy i Zenon,  zdobyli doświadczenie w ówczesnych Bydgoskich Zakładach Mięsnych i w zasadzie ten fakt sprawił, że postanowili otworzyć ubojnię z masarnią.  Masarnia zajmowała się zarówno przetwórstwem mięsnym i handlem – również we własnej sieci sklepów firmowych. 
Zenon, był mistrzem w swoim fachu  i umiał to przełożyć na produkcję najlepszych w okolicy wyrobów wędliniarskich, dzięki czemu  ówczesne wyroby podrobowe stały się znane w całej Polsce.
Masarnia swoją pracę opiera na wieloletnim doświadczeniu i od lat produkuje wysokiej jakości naturalne wyroby podrobowe oraz wędliny wędzone metodą tradycyjną. Dlaczego te wyroby są takie wyjątkowe - już wam mówię - to wszystko
dzięki zastosowaniu wysokiego gatunku surowca pochodzącego od sprawdzonych gospodarstw i dostawców, korzystaniu z dawnych receptur i naturalnych przypraw. Produkty Masarni Zawistowski wyróżniają się wyjątkowymi walorami jakościowymi i smakowymi – są to po prostu wędliny produkowane jak dawniej...Salcesony, pasztety i kaszanki zdobyły na przestrzeni lat wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. „Złota Kaszanka 2000”, Hity Pomorza i Kujaw, Złote Stali, „Nasze Dobre”, nagrody i wyróżnienia na Ogólnopolskich Konkursach Wędliniarskich podczas Targów POLAGRA, a od 2004 roku produkty otrzymują wyróżnienie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - „Poznaj Dobrą Żywność”.
Aktualnie znak jakości PDŻ posiadają:

Kiełbasa chłopska
Kaszanka Wiejska Popularna
Pasztet Notecki
Kaszanka Biała
Salceson Biały Włoski

Masarnia Zawistowski jest członkiem elitarnej sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, aż 7 ich produktów zostało oznaczonych tym godłem.

W tym roku Masarnia Zawistowski zdobyła tytuł Mistrz Województwa Kujawsko-Pomorskiego w konkursie Agroliga 2017 w kategorii Firmy.
Dzięki temu będą reprezentować województwo kujawsko-pomorskie na szczeblu ogólnopolskim.Obok wspomnianych kaszanek, salcesonów i pasztetów w ofercie znajdziecie również kiełbasy, szynki i wędzonki wyrabiane metodą tradycyjną.
Produkty są wytwarzane sposobem tradycyjnym, z użyciem naturalnych przypraw a  wędzenie odbywa się w tradycyjnych wędzarniach z użyciem drewna olchowego.
Zgodnie z dawnymi recepturami wytwarzają kabanosy, krakowską suchą, kiełbasę polską, parówki, wędliny kanapkowe, pieczeń rzymską, metki, a w sezonie grillowym kiszkę ziemniaczaną i kiełbaszankę, czyli kiełbasę z kaszą.
Jako jedyni w okolicy produkują Parówki bez E, czyli bez dodatków chemicznych i sztucznych konserwantów. Tak wyrabiają również Kiełbasę Białą surową oraz Smażonkę, czyli  smalczyk ze skwarkami. 

Masarnia Zawistowski jako prekursor wprowadziła na rynek wyroby z mięsa wieprzowego rasy puławskiej (już kiedyś wspominałam wam o tym mięsie). Hodowlą takiego mięsa zajmuje się gospodarstwo Pana Sławomira Homeji. 
Te wyroby są produkowane z mięsa wieprzowego wysokiej jakości, pochodzącego ze sprawdzonych hodowli w rejonie Puław. Świnie rodzimej rasy puławskiej są karmione paszami bez GMO, bez dodatków genetycznie przetworzonych, czyli tak jak karmiono zwierzęta dawniej. Na ten temat możecie sobie poczytać tutaj 
Ja sama miałam okazję wielokrotnie próbować wyroby Masarni Zawistowski z mięsa wieprzowego rasy puławskiej i z czystym sumieniem mogę je wam polecić. Są naprawdę świetne i naprawdę mi smakują, jak i mojej rodzinie i bliskim. Próbowałam także same mięso - jest ono faktycznie inne. Zawiera więcej tłuszczu, ale jest to tłuszcz międzymięśniowy, który jest nośnikiem smaku a także według badań profesora Kapelańskiego z bydgowskiego UTP obniża poziom złego cholesterolu. Samo mięso jest po prostu smaczniejsze, nie wymaga używania zbyt wielu przypraw (wręcz mam wrażenie, że dodawanie wielu przypraw psuje smak mięsa), wystarczy sól, pieprz i zioła. Jest bardziej soczyste i kruche. Zajrzyjcie jeszcze tutaj i tutaj, poczytajcie. Mam nadzieje, że hodowla świń rasy puławskiej rozszerzy się na większą skalę i będzie bardziej dostępna w formie wędlin i samego mięsa. 
W sklepach masarni znajdziecie już kilka wyrobów z tego mięsa - Jałowcową, Karkówkę Suszoną, Kiełbasę Pieprzową, Schab Suszony, Kindziuka z Władysławowa oraz Chorizo.

Wędliny te nie są w ciągłej sprzedaży, ponieważ  produkowane są na bieżąco, w zależności od dostarczonego surowca, a niestety aktualnie zbyt mało gospodarstw decyduje się na tradycyjny sposób żywienia swoich hodowli.
Wyroby są do kupienia w Galeriach Wędlin Zawistowski w Bydgoszczy i okolicy oraz na stoiskach patronackich.

Adresy sklepów znajdziecie tutaj - http://www.masarniazawistowski.pl/sklepy/O wyroby możecie również pytać w Waszych sklepach z wędlinami lub zadzwonić bezpośrednio do masarni, ponieważ istnieje możliwość dostarczenia wyrobów drogą wysyłkową. Wyślijcie zapytanie na adres: handel@podroby.pl


Komentarze

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuje za odwiedziny i pozostawiony komentarz. Będzie mi miło jak spotkamy się znowu. Drogi anonimie zostaw chociaż swoje imię. Wypróbowałaś/eś przepis z mojego bloga - podeślij mi zdjęcia a umieszczę go w galerii na fb.